chess-lt

ŠACHMATŲ ŽAIDIMO TAISYKLĖS

Lentos ir figūrų išdėstymas

Šachmatai žaidžiami ant 8x8 langelių lentos. Langeliams yra naudojamas A1 - H8 žymėjimas. Žaidime naudojami 6 skirtingų figūrų tipai: Karalius, Valdovė, Bokštas, Rikis, Žirgas, Pėstininkas. Figūros turi būti išdėstytos, taip kaip pavaizduota paveikslėlyje apačioje. Atkreipkite dėmesį, jog Valdovė statoma ant savo spalvos laukelio (balta - baltame laukelyje, juoda – juodame).

Žaidimą visada pradeda baltieji.

Kaip juda figūros

Kiekviena figūra vaikšto skirtingai, per neužimtus langelius, išskyrus kirtimo atvejį. Figūros negali peršokti per kitas figūras, išskyrus žirgą ir niekada negali užimti langelio, kuriame yra jūsų figūra, tačiau gali nukirsti varžovo figūrą ir užimti jos langelį.

Karalius – pati svarbiausia figūra, bet tuo pačiu ir viena silpniausių. Karalius gali judėti visomis kryptis: aukštyn, žemyn, į šoną ir įstrižai (išimtis rokiruotė), jei tie laukeliai nėra atakuojami varžovo. Jei karalius užpuolamas priešininko, toks veiksmas vadinamas šachu.

Valdovė - pati galingiausia figūra iš visų. Ji gali judėti tiesiai įvairiomis kryptimis – pirmyn, atgal, į šonus arba įstrižai, po kiek tik nori langelių, tačiau ji negali peršokti kitų figūrų.

Bokštas gali judėti laisvais laukeliais vertikaliai ir horizontaliai neribotą skaičių langelių. Taip pat kartu su karaliumi dalyvauja rokiruotėje.

Rikis gali judėti įstrižai neribotą laukelių kiekį.

Žirgas juda kitaip, negu kitos figūros – raide “L“ - eina du laukelius viena kryptimi, po to vieną laukelį 90 laipsnių kampu. Žirgas - vienintelė figūra, kuri gali peršokti kitas figūras.

Pėstininkas yra nepaprasta figūra, kuri eina ir kerta skirtingai: pėstininkas gali eiti tik į priekį, o kirsti – įstrižai į priekį vienu langeliu. Pėstininkas gali pajudėti tik vienu langeliu į priekį, išskyrus patį pirmą savo ėjimą, kai jis gali pajudėti vienu arba dviem langeliais į priekį pasirinktinai. Jei pėstininko priekyje stovi kita figūra, jis negali pajudėti ir negali jos nukirsti.

Kai pėstininkas pasiekia paskutinę lentos langelį, jis gali būti pakeistas į bet kokią pageidaujamą figūra (išskyrus karalių).

Specifinės šachmatų taisyklės

Vienas iš specifinių ėjimų yra rokiruotė. Ji leidžia pasiekti du dalykus vienu ėjimu: perkelti karalių ant saugesnio langelio bei ištraukti bokštą iš lentos krašto arčiau vidurio. Atliekant rokiruotę žaidėjas savo karalių perkelia du langelius į kairę arba dešinę pusę, o toje pusėje esantis bokštas yra perkeliamas už karaliaus arčiau lentos vidurio. Norint atlikti rokiruotę turi būti tenkinamos kelios sąlygos: tai turi būti pirmasis karaliaus ir bokšto ėjimas, tarp karalius ir bokšto negali būti kitų figūrų, karalius negali būti po šachu ir negali pereiti per laukelį, kuris yra po kirtimu.

Žemiau pateiktame paveikslėlyje karalius gali atlikti trumpąją rokiruotę ėjimu e1g1, bokštas – h1h1, taip pat Ilgąją rokiruotę – e1c1, a1d1.

Pėstininkai figūruoja atliekant ypatingą ėjimą – kirtimas prasilenkiant (en passant) – pėstininką, kuris padarė savo pirmąjį ilgąjį ėjimą, gali nukirsti priešininko pėstininkas esantis šalia. Tokia situacija, kai baltųjų pėstininkas gali nukirsti priešą ėjimų b5c6 yra pavaizduota paveikslėlyje žemiau.

Partijos pabaiga

Partija laikoma laimėta, kai žaidėjas paskelbia matą priešininko karaliui. Situacija, kai žaidėjo karalius yra tokioje šacho pozicijoje, kad nebegali pabėgti nuo šacho, užsidengti kita figūra ar kirsti šachuojančios figūros, yra vadinama matu. Taip pat žaidimas laikomas baigtu, kai priešininkas pasiduoda.

Šachmatų partija taip pat gali baigtis lygiosiomis. Žaidimas pasibaigia lygiosiomis, jeigu žaidėjas, turintis ėjimo teisę, negali padaryti jokio galimo ėjimo ir nėra šachuojamas, tokia situacija yra vadinama Patu. Pato situacija pavaizduota žemiau esančiame paveikslėlyje.

Taip pat partija pasibaigia lygiosiomis, jeigu: žaidėjai susitaria dėl lygiųjų; ant lentos nėra pakankamai figūrų matui padaryti; ta pati pozicija pasikartoja tris kartus; buvo atlikta 50 ėjimų iš eilės, kurių metu nei vienas žaidėjas nepajudino pėstininko ir figūra nebuvo nukirsta.

Sėkmės draugai!